T.C Milli Eğitim Bakanlığı Görkem Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
Anasayfa   Okulumuz   Haber Duyuru   Atatürk Köşesi   Foto Galeri   Video Galeri   Ziyaretçi Defteri   İletişim

BERKAY SEYMEN-ULAŞ İSTENGEL-SUDEN SALIK - 11/A SINIFI FESTİVAL 3.SÜ EKİP

Diğer Başarılı öğrencilerimizin listesi için tıklayınız
■ kagan ozkardesler - 1992
■ unsal cinci - 1988
■ mehmet filcan - 1987

Mezunlar Listesi >>>
Tel : 0 (212) 631 09 99
Faks : 0 (212) 631 09 90
E-posta
alidemirsoy34@hotmail.com
Adres
Unkapanı Fil Yokuşu No:23 Fatih/İstanbul
 29.3.2020 Günlük İstatistik
 Ziyaretçi Sayısı :  3
 Sayfa Görüntülenme :  3
Sitemiz Açıldığından Beri
 Toplam Ziyaretçi :  823796
ISTANBUL
Öğrenci Motivasyonları

Motivasyon, güdülenme,istekli kılınma demektir. Eğitim-öğretim hayatında bir öğrencinin motivasyonunun sağlanması demek onun, hedefi belirlenmiş planlı programlı çalışmaya geçmesi, başarıya özendirilmesi demektir. Çocukluk çağlarında başlayan okul süreci neredeyse gençlik çağının sonlarına kadar sürebiliyor. Bu denli uzun bir süreç öğrenciler üzerinde bıkkınlık,dikkat dağınıklığı,pes etme duygusu gibi olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Öğrencilerin moral motivasyonlarının bozulduğu ve en çok yardıma ihtiyaç duydukları bu dönemde öğretmen, eğitim-öğretim işinin uzmanı olarak öğrencilerine el uzatmalıdır. Onların bozulan konsantrasyonlarını,dağılan dikkatlerini ve azalan motivasyonlarını yeniden takviye etmelidir.

Öğretmen,motivasyon çalışmalarını yaparken çok dikkatli olmalıdır. Hissiyatını kontrol altında tutmalı,ağzından çıkacak her bir sözcüğü itinayla seçmeli ve arızalı bir motivasyona sebebiyet vermemelidir. Neticesi düşünülmeden söylenmiş öyle hatalı sözler veya tavırlar vardır ki bir öğrencinin öğrenim hayatını ya mahvetmiş yada onu öğrenim hayatından soğutmuştur. “Sen yapamazsın”, “Sen kazanamazsın”, “Senden adam olmaz”, “Boşuna okula geliyorsun.” Tarzında söylenen ifadeler öğretmenin normal şartlar altında kullanacağına ihtimal vermediğimiz ifadeler olduğu gibi; embesil, geri zekalı, kalas gibi sözlerde bir öğretmenin lügatinde asla yer almaması gereken ifadelerdir.

Öğretmen öğrencilerine daima ümit veren sözcükler kullanmalıdır. Hatta öğretmen, hayal dünyasında öğrencilerini geleceğin önemli bilim adamları,iş adamları gibi düşünmeli, onlara hayal dünyasında verdiği bu payeye göre davranmalıdır. Böyle bir davranış öğretmene bir şey kaybettirmez; ama öğrencilerine çok şey kazandırır.

Aşağıda okuyacağınız bölümde gerçek hayattan alınmış hikayelerle bir çok motivasyon örneği sunulmuştur. Anlatılanların bazılarını ütopik bulabilirsiniz. Fakat şunu da unutmayın, insan bir işin ancak inandığı kadarını başarabilir. İnsanın gücü ve yapabilecekleri bir bakıma inancı ile sınırlıdır diyebiliriz.
Bende gıda bölüm tarsus i.m.k.b meslek lisesinden mezunum elim yemek yapmaya pratik ve yapmayı seven biriyim benimde iş yeri açma belgem var ama beni...
Merve percikli (Gıda teknikeri)

97 yılında sizinleydim herşey için teşekkürler ali bey saygılar...
ceyhun delikan (gayrimenkul danışmanı)

Kemerburgaz daki cennette okulun arkasindaki tepeye beyaz tuglalarla görkem yazisini yazmistik.dun gibi....
kagan ozkardesler (yönetici)

Mesaj Eklemek için tıklayın

TİYATRO KOLU ÖĞRENCİLERİ
Detaylar için tıklayınız

Diğer Başarılı Sınıflarımızın listesi için tıklayınız
 AYIN SINIFI HANGİ SINIFIMIZ SEÇİLSİN ?


Olimpiyatlar
Oynamak için tıklayınız

Diğer Oyunlar için tıklayınız